Перший договірний: уроки Лозанни для України


Спортивний арбітражний суд в Лозанні відхилив апеляцію харківського “Металіста” на рішення УЄФА виключити його з цьогорічного розіграшу Ліги чемпіонів, поставивши таким чином крапку в історії довжиною у п’ять років.

Раніше Лозаннський суд визнав договірним матч між “Металістом” та львівськими “Карпатами” у рамках чемпіонату України сезону 2007/2008.

Це був перший в історії українського футболу прецедент, коли матч між клубами найвищого дивізіону було визнано договірним.

Однак це зовсім не означає, що проблеми договірних ігор в Україні не існує – минулого тижня її наявність визнав навіть президент Федерації футболу України Анатолій Коньков.

Є проблема чи немає?

Оцінити масштаб проблеми договірних матчів в українському футболі досить складно.

З одного боку, за двадцять з лишком років, котрі проводиться регулярний чемпіонат, жодної такої гри у його вищій лізі – за винятком нашумілого матчу між “Металістом” та “Карпатами” у квітні 2008 року – зафіксовано не було.

З іншого – минулого тижня навіть голова Федерації футболу України (ФФУ) Анатолій Коньков в ефірі програми “Профутбол” заявив: договірні матчі в Україні є.

Зі зрозумілих причин ця тема у футбольному середовищі вважається дражливою і вголос про неї ніхто говорити не наважується.

Чимало гравців та функціонерів – як теперішніх, так і колишніх, – у своїх інтерв’ю визнають: про існування договірних матчів в українському чемпіонаті чули. Однак у жодному з них участі не брали.

“Проблема є, але вона прихована, – каже ВВС Україна футбольний коментатор телеканалу “Футбол” Сергій Панасюк. – Ніхто нікого за руку не ловив, значить немає доказів. А раз немає доказів, то немає і “договорняків”.

Організувати договірний матч можна багатьма способами, каже експерт.

“Теоретично можуть між собою домовитися тренери: наприклад, ви берете три очки на своєму полі, а потім віддаєте їх на нашому. Або підмовити кількох гравців: щоб зіграти “договірняк”, не потрібно купувати всю команду, – достатньо, приміром, голкіпера і двох центральних захисників. А може бути, що дві-три команди між собою об’єднуються проти однієї і тоді її “топлять”, – продовжує пан Панасюк.

“Якщо говорити офіційно – явища немає. Якщо судити за чутками та специфічними ознаками – проблема є. Думаю, у прем’єр-лізі та нижчих лігах вона не може вплинути на позицію команди глобально, однак коли йдеться про одне-два місця – її вплив є суттєвим”, – підсумовує оглядач порталу football.ua Артур Валерко.