Еден Азар в Реал Мадриді


Старт мадридської кар’єри у бельгійця був не дуже вдалим: свій перший м’яч він забивати не поспішав. До Азару дуже багато питань – починаючи з зайвої ваги і закінчуючи ефективністю. Звичайно ж, поки Еден не набрав форму, вимагати від нього чудес рано, але ще більші проблеми він відчуває не через пару зайвих кіло, а через систему «Реала», в яку він не вписується.

Для початку виділимо головні фішки Азара:

  • Неймовірний дриблінг, за рахунок якого Еден може пройти кількох суперників. Важливо, що найкраща позиція для нього – на лівому фланзі атаки, але без прив’язки до нього. Прийом, який став класикою: Азар отримує м’яч на фланзі, зміщується в центр, стягує на себе кількох захисників і віддає розрізану передачу в відкриту зону.
  • За рахунок високо розташованого лівого захисника (в «Челсі» таким був Маркос Алонсо) Еден завжди мав можливість відігратися з партнером, коли блокували його просування вперед або зміщення в центр. Плюс Азар ніколи не був прив’язаний до бровки і завжди шукав варіанти розіграшу через центр.
  • Азар – дуже розумний гравець, який тонко відчуває зони, що в спайці з індивідуальною майстерністю і відсутністю жадібності робить його ідеальним виконавцем для організації атак через короткі передачі у чужій штрафній.
  • Історія про подачі і дальні удари – зовсім не про Едена. Він рідко б’є з далеких дистанцій, вважаючи за краще передачі врозріз, і ще рідше навішує (неробочою лівою робити це не дуже зручно). За подачі завжди відповідав високо розташовувався лівий захисник. Тут по суті і є головна проблема.

Тепер до «Реалу». Голі цифри:

  • «Реал» – лідер Ла Ліги за кількістю дальніх ударів з великим відривом – 7,5 за матч. На другому місці «Леганес» з 6,3, далі – «Гранада», «Леванте» і «Осасуна». Найчастіше команда вдається до дальніх ударів, коли немає варіантів проникнення в штрафну через центр іншим способом. Сусідство «Реала» з аутсайдерами за цим показником – яскравий штрих загальної картини проблем команди.
  • За кількістю кросів за гру «Реал» посів перше місце в минулому сезоні. У цьому зовсім небагато поступаються «Леганес», «Ейбар», «Севілья» та «Осасуна». Це не докір «Реалу», а показник стилю команди, пережиток часів, коли у штрафному подачею без проблем можна було знайти Роналду. Ну ви пам’ятаєте.
  • «Реал» дуже рідко атакує через центр поля. 24 відсотки атак – стільки ж у «Леванте», «Вільярреала», «Севільї» та «Хетафе». Найбільший відсоток – у «Атлетіко», «Валенсії» і «Барселони».
  • Тепер поєднуємо всі ці пункти і бачимо, що такій системі Азар абсолютно не підходить. У матчах на старті сезону Еден дотримувався ширини атаки, розташовуючись ближче до бровки, але від цього неймовірно страждала його ефективність.

Азар напевно буде успішним в «Реалі». Він не забивати по 50 штук, але створюватиме безліч моментів для партнерів. Проте для цього Зідану потрібно перебудувати гру команди так, щоб створити комфортні умови для Едена. Колись Зізу вдалося зробити це для Роналду – Кріш перекваліфікувався в центрфорварда і забивав тільки зі штрафної, ловлячи нескінченні подачі і простріли з флангів. Тепер у «Реала» зовсім інший лідер, якому теж потрібна підтримка, але зовсім інша. І від того, чи зможе Зідан перебудувати все, щоб розкрити найкращі якості Азара, залежать не тільки подальші успіхи «Реала», а і його власна репутація.

Якщо Зінедін не зможе цього зробити, то надовго залишиться в історії як тренер-тріумфатор, якому просто пощастило, що в його складі був Роналду та інші гравці, які знають просту формулу успіху – передача на фланг, прохід, навіс в штрафну / дальній удар. З приходом Азара Зідану потрібно будувати щось куди більш тонке і цікаве. Поки що – одні відкриті питання.